Ligeti Dániel sérülten győzte le szerb-orosz ellenfelét, és nyert bravúros bronzérmet a budapesti birkózó Európa-bajnokságon

2022. március 31. 06:19

Ligeti Dániel hősies küzdelemben, sérült lábbal 6:4-re verte az orosz származású szerb Magomedgadzhi Nurasulovot a bronzmeccsen a férfi szabadfogásúak 125 kilogrammos versenyében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon. Ezzel nyolc év után szerzett újabb érmet nagy világversenyen. Az Oroszországban született, honosított magyar Halidov Gamzatgadzsi az ötödik lett 61 kg-ban, miután sérülés miatt nem tudott kiállni a bronzmérkőzésen. Nagy Bernadett és Szabados Noémi a harmadik helyért birkózhat csütörtökön.

Bánfalvi Szabolcs

Mint írtuk, fantasztikusan kezdtek a szabadfogású férfi versenyzőink a március 28. és április 3. között zajló budapesti birkózó Európa-bajnokságon. Kedden egy arany- és egy ezüstérem volt a magyar termés két orosz származású sportolónk – a 65 kg-os Muszukajev Iszmail és a 97 kilogrammos Bajcajev Vlagyiszlav – révén az Oroszország és Fehéroroszország válogatottját bojkottáló kontinensviadalon.

Mint arról szintén beszámoltunk, a keddi versenynapon a 125 kg-os szabadfogásúak versenyében Ligeti Dániel két sima győzelemmel az elődöntőbe menetelt, ott azonban vereséget szenvedett a török Taha Akgültől. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok 10:0-ra, technikai tussal győzött az Eb-ezüstérmesünk ellen. Így szerdán Ligeti a bronzéremért vívhatott csatát az orosz születésű szerb színekben versenyző Magomedgadzhi Nurasulovval, akivel előtte egyszer már birkózott idén februárban a törökországi Yasar Dogu-emlékversenyen. Ott szintén a bronzéremért meccseltek, és a Haladás nehézsúlyú birkózója az utolsó másodpercekben levitte szerb-orosz ellenfelét és ezzel győzött, mivel a 2:2-es végeredmény neki kedvezett, így harmadik lett a nemzetközi szövetség (UWW) rangsorviadalán.

Ligeti Dániel (kékben) és az orosz származású szerb színekben versenyző Magomedgadzhi Nurasulov a férfi szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjának bronzmeccsén a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 30-án. MTI/Illyés Tibor

Ez az eredmény bizakodásra adott okot a budapesti Európa-bajnokság előtt, s ezt igazolta is Ligeti a magyar fővárosban rendezett kontinenstornán. Ezúttal is ki-ki meccsre lehetett számítani a BOK-csarnokban, mindkét versenyző hasonló esélyekkel szállt harcba az Eb-bronzéremért.

Az első menetben Ligeti egy gyönyörű akcióval 4:0-ra vezetett, aztán a második etapban mindketten két-két pontot kaptak, így 6:2-es magyar előnnyel kezdődött az utolsó másfél perc. Idegörlő periódus volt ez, mivel Ligetinek megfájdult a lába, ám a junior vb-győztes Nuraszulov csak egyszer tudta levinni a szombathelyi kiválóságot, ezzel 6:4 volt az állás, és ez is maradt a végeredmény, miután

Ligeti hatalmas bravúrral, sérülten állta a sarat a végéig, és aratott diadalt. Így Ligeti nyolc év után állhatott újra dobogóra nagy világversenyen, ráadásul pályafutása során először nyert hazai közönség előtt Európa-bajnoki bronzérmet.

Szenzációs teljesítményt nyújtott a 32 esztendős sportoló.

Ligeti Dániel (kékben), miután győzött az orosz származású szerb színekben versenyző Magomedgadzhi Nurasulov ellen a férfi szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjának bronzmeccsén a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 30-án. MTI/Illyés Tibor

„Teljes extázisban vagyok, sokkhatás alatt állok. Őrület az egész, ami itt történt. Nyolc év után nyertem ismét érmet világversenyen, s először itthon. Elképesztő. Életem talán legkeményebb két napján vagyok túl. Oxigénből volt elég a meccsen, a lábamból viszont kevésbé, meccs közben megsérült, majdnem három percet kellett végigküzdenem vele. A csodálatos szurkolótábor nélkül biztosan nem sikerült volna, végtelenül hálás vagyok neki” – értékelt Ligeti Dániel a Nemzeti Sportnak a bronzmérkőzés után.

Másik magyar férfi versenyző is bronzmeccsen volt érdekelt, miután kedden a 61 kilogrammos szabadfogásúak versenyében az oroszországi Dagesztánban született, honosított magyar Halidov Gamzatgadzsi bravúros győzelmet aratott a tavalyi U23-as Európa-bajnok georgiai Tejmuraz Vanisvili ellen a selejtezőben, azonban a 7:6-s diadal során Halidov megsérült, így nem tudott szőnyegre lépni a kétszeres Eb-győztes, világbajnoki ezüstérmes török Szulejman Atli ellen a negyeddöntőben. Utóbbi bejutott a fináléba, így szerdán Halidov a harmadik helyért birkózhatott volna az Európa-bajnoki bronzérmes, olimpiai ötödik helyezett Georgi Vangelovval, ám

Halidov ezúttal sem tudott kiállni, így mérkőzés nélkül nyert a bolgár vetélytárs. Ezzel Halidov ötödik helyezést ért el.

Az orosz születésű magyar Halidov Gamzatgadzsi, miután győzött a georgiai Teimuraz Vanishvili a férfi szabadfogású birkózók 61 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 29-én. A magyar versenyző 7:6-ra nyert, de megsérült, ezért visszalépett a folytatástól. MTI/Illyés Tibor

A harmadik versenynapon a nők is bemutatkoztak a BOK Csarnokban rendezett Eb-n. Szerdán a 76 kilogrammosok versenyében Nagy Bernadett az elődöntőig verekedte magát, miután a selejtezőben 4:2-re nyert a világbajnoki bronzérmes osztrák Martina Kuenz ellen, majd a negyeddöntőben 9:2-s vezetésnél tussal győzte le az Európai Játékok-ezüstérmes német Francy Rädeltet. Az U23-as Európa-bajnokunk a világ- és négyszeres Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes Yasemin Adarral küzdött meg a döntőbe jutásért. A török világklasszis azonban gyorsan lezárta a mérkőzést, 2:0-ra vezetett az első menetben, amikor betusolta az UTE birkózóját, így az ötödik kontinensbajnoki címéért száll majd harcba a fináléban, míg

Nagy a bronzmeccsen lép majd szőnyegre a bolgár Marija Orjaskova ellen csütörtökön.

„Rossz pillanatban támadtam, és ezt rögtön kontrázta a török, „becsomagolt”. Nem éreztem úgy, hogy ennyivel jobb lenne nálam, örültem volna, ha szorosabb meccset birkózunk egymással. Amiatt persze boldog vagyok, hogy éremért birkózhatok, igyekszem mindent megtenni, hogy dobogóra álljak csütörtökön!” – nyilatkozta Nagy Bernadett a Nemzeti Sportnak az elődöntő után.

Nagy Bernadett, miután vereséget szenvedett a török Yasemin Adar ellen a női szabadfogású birkózók 76 kilogrammos súlycsoportjának elődöntőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 30-án. MTI/Illyés Tibor

Az 50 kilogrammos súlycsoportban Szekér Szimonetta a selejtezőben 3:2-s vereséget szenvedett az azeri Turkan Nasirovától. Bognár Erika a török Bediha Güntől kapott ki 3:0-ra az 55 kg-os kategória negyeddöntőjében. A 68 kilogrammos Szabados Noémi pedig szintén a negyeddöntőben veszített 3:0-ra, őt Pauline Lecarpentier verte meg, ám a francia rivális a fináléig menetelt, így Szabados a vigaszágon a harmadik helyért meccselhet a lengyel Natalia Strzalkával csütörtökön. Szekér és Bognár legyőzője viszont nem jutott a döntőbe, így e két magyar hölgy búcsúzott a hazai rendezésű viadaltól.

Nyitókép: Ligeti Dániel (kékben) és az orosz származású szerb színekben versenyző Magomedgadzhi Nurasulov a férfi szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjának bronzmeccsén a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 30-án. A magyar birkózó nyert, így a harmadik helyen végzett. MTI/Illyés Tibor