Befenyít a Moody's: lassíthatják a lengyel növekedést Brüsszel pénzügyi szankciói

2021. október 12. 17:25

Elmaradhat a várakozásoktól a lengyel gazdaság növekedése, ha az Európai Unióval kialakult jogvita miatt késnének a Lengyelország által igényelt folyósítások a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítására és az ellenállóképesség javítására szolgáló uniós pénzügyi eszközből (RRF), áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett állásfoglalásában.

2021. október 12. 17:25
null

A nemzetközi hitelminősítő felidézi, hogy a lengyel alkotmánybíróság múlt heti határozata szerint az EU-alapszerződés egyes előírásai összeegyeztethetetlenek a lengyel alkotmánnyal, és az uniós tagságból nem következik, hogy az Európai Unió Bíróságának döntései kötelező érvényűek a tagállamokra.

A Moody's felidézi azt is, hogy a lengyel kormány 23,9 milliárd euró juttatásért és 12,1 milliárd euró hitelért folyamodott az RRF-keretből.

A hitelminősítő számítási módszertana szerint az RRF-ből igényelt juttatás összege a tavalyi egész éves lengyel hazai össztermék (GDP) 4,6 százalékával egyenlő, a kért hitelösszeg a 2020-as lengyel GDP-érték 2,3 százalékának felel meg.

A Moody's véleménye szerint azonban a lengyel alkotmánybíróság döntéséből eredő jogértelmezési vita miatt várhatóan jócskán áthúzódik 2022-re a lengyel RRF-igénylés jóváhagyása az Európai Bizottság részéről.

Jóllehet ennek hatása a lengyel gazdaság idei reálnövekedésére elhanyagolható, ha azonban a jóváhagyás valóban átnyúlik a jövő évre, az már megterhelné a 2022-es GDP-növekedési kilátásokat, és ez negatív hatást gyakorolna Lengyelország adósminőségi megítélésére, fogalmaz hétfői londoni elemzésében a Moody's.

A cég közölte: jelenlegi előrejelzése azt valószínűsíti, hogy a lengyel hazai össztermék jövőre 4,5 százalékkal növekszik, de az RRF-finanszírozások folyósításának hosszabb ideig elhúzódó esetleges késedelme 4 százalék körüli ütemre korlátozhatja a lengyel gazdaság reálnövekedését 2022-ben.

A Moody's hangsúlyozza, hogy Lengyelország az uniós folyósítások jelentős nettó kedvezményezettje, és ezek a finanszírozások a lengyel gazdasági növekedés, valamint az uniós jövedelmi szintek elérését célzó felzárkóztatási folyamat kulcsfontosságú hajtóerői.

A hitelminősítő számításai szerint Lengyelország 2004 óta évente átlagosan a hazai össztermék 2 százalékának megfelelő nettó EU-finanszírozásban részesült, és a 2021-2027-es időszakban Lengyelország számára hozzáférhető teljes uniós folyósítások átlagosan az éves lengyel GDP-érték hozzávetőleg 3,2 százalékát teszik ki.

A Moody's hangsúlyozza hétfői elemzésében, hogy mindezek alapján, tekintettel az EU-ról kedvező véleménnyel lévő lengyelek nagyon magas, 70 százalékos arányára is, a feszült viszony ellenére nagyon csekély kockázatát látja annak, hogy Lengyelország távozna az Európai Unióból.

A Moody's jelenleg A2 szintű, elsőrendű befektetői osztályzattal tartja nyilván a lengyel államadósság-kötelezettségeket, és a besorolásra stabil kilátást tart érvényben.

(MTI)

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kristály
2021. október 17. 22:56
A tönkretevés a szándékuk addig kutatnak míg találnak valamit. Német iga ,orosz iga, most EU iga.
monuskaroly
2021. október 17. 22:51
Nem viccből vettük fel mi sem azt az átmeneti hitelt, mert ezek a szemetek semmitől sem riadnak vissza, ha be akarnak avatkozni egy ország belügyeibe.
indifferensreferens
2021. október 12. 22:15
Még ha feltennénk is a gondolatkísérlet kedvéért, hogy Brüsszel jogszerűen szankciózgatna, még akkor is felvetődik a felelősség, hogy milyen jogalapon cseszi tönkre a lengyel vállalkozások és munkavállalók számára a gazdasági környzetet Brüsszel és hogy éri meg ez nekik?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!