József Attila-díj: irodalmi szervezetek tiltakoznak Balognál

2013. március 26. 09:57

Nyílt levelet írt négy irodalmi szervezet az emberi erőforrások miniszterének a művészeti középdíjak odaítélési rendszere miatt. Leszögezték: addig nem vesznek részt a jelölési és döntési folyamatban, amíg szakmailag nem rehabilitálják a kitüntetéseket.

2013. március 26. 09:57

Tiltakozunk a művészeti középdíjakba történt ismételt politikai beavatkozás és a szélsőséges nézetek állami elismerése ellen. (...) A József Attila-díj kapcsán a minisztérium idén is semmibe vette az általa felállított szakmai kuratórium javaslatait és önkényesen megváltoztatta a díjazottak névsorát” – áll a nyílt levélben, amelyet a Fiatal Írók Szövetsége, a József Attila Kör Irodalmi Egyesület, a Magyar Műfordítók Egyesülete, valamint a Szépírók Társasága írt alá. 

A négy szervezet leszögezte: mindaddig nem kívánnak részt venni a jelölési és döntési folyamatban, amíg valóban meg nem történik a művészeti középdíjak szakmai rehabilitációja az érintettek bevonásával

A nyílt levél megfogalmazói felidézték, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) 2013. január 1-jétől új rendszert vezetett be a művészeti középdíjak tekintélyének visszaállítása érdekében. A tárca több évtizedes szakmai múlttal rendelkező, a kortárs irodalom egészét lefedő írószervezeteket kért fel arra, hogy tegyenek javaslatokat a szakmai bizottságok tagjaira, és jelöljenek alkotókat a művészeti díjakra. 

Az új rendszert a legtöbb szervezet elfogadta, ugyanakkor többen fenntartásukat fejezték ki, mert úgy látták, a miniszter a szokásjoggal ellentétben, a jogszabályok adta lehetőséggel visszaélve idén is önkényesen felülbírálhatja a szakmai bizottság demokratikus módon meghozott döntéseit. Félelmeik sajnos annak ellenére beigazolódtak, hogy a minisztérium a nyilvános szakmai tájékoztatón ígéretet tett arra, hogy maradéktalanul tiszteletben tartja a kuratóriumok döntését” – hangsúlyozták az aláírók.

Szerintük a József Attila-díj esetében folytatódott az a három éve tartó rossz gyakorlat, ami ellen már tavaly márciusban nyílt levélben tiltakozott nyolc irodalmi szervezet. „A kontroll nélküli politikai beavatkozás sérti a művészet integritását, mert az esztétikai helyett politikai szempontokat érvényesít. Ez a gyakorlat újra és újra méltatlan helyzetbe hozza a mindenkori díjazottakat, megalázza mind a bizottságot, mind a javaslatot tevő szakmai szervezeteket, és elrongyolja a József Attila-díj tekintélyét. Az irodalmi szervezetek által többször bírált eljárás következménye az is, hogy idén több olyan ember vehetett át díjat, akik nyíltan kirekesztő és rasszista nézeteik miatt méltatlanok bármiféle kitüntetésre” – fogalmaz a nyílt levél.

A dokumentum kitér arra, hogy az irodalmi szervezetek a művészeti középdíjak tekintélyének és szakmaiságának megőrzése érdekében mindig is nyitottak voltak a korrekt párbeszédre, azonban a továbbiakban nem látják értelmét az együttműködésnek. „Mindaddig nem kívánunk részt venni a jelölési és döntési folyamatban, amíg valóban meg nem történik a művészeti középdíjak szakmai rehabilitációja az érintettek bevonásával. A kuratóriumi tagokat pedig tisztelettel arra kérjük, hogy fontolják meg, a történtek után továbbra is részt kívánnak-e venni a jelölési folyamatban” – áll végül a Balog Zoltánnak írt nyílt levélben.

Az emberi erőforrások minisztere március 14-én Albert Zsuzsa költőnek, Petrőczi Éva költőnek, Fekete J. József irodalomtörténésznek, Gy. Horváth László műfordítónak, Kun Árpád költőnek, írónak, Nagy Gábor költőnek, kritikusnak és N. Pál József irodalomtörténésznek adott át József Attila-díjat.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2013. március 26. 15:35
Írók írnak, olvasók olvasnak, riporterek beszélnek, nézők néznek, hallgatnak,, az állam díjakat oszt, irodalmi szervezetek tiltakoznak,pedig a díjat az kapta, amit a közönség néki ítélt volna.
huttinger
2013. március 26. 14:14
Előre szólok, hogy a fidesz ki akarja üríteni a jelenlegi díjazási rendszert. A Táncsics díjat már le is tudta. Szaniszló kitüntetésével gyakorlatilag értéktelenné vált. Rövid időn belül alapítanak egy saját magukra méretezett és elnevezésű de hasonló "rendeltetésű" díjat, mint volt a Táncsics díj. Ugyan így fog járni a többi is. Vállalhatatlan emberek kitüntetésével fogja azokat is Táncsics díj sorsára juttatni.
Panzergeneral
2013. március 26. 14:05
Ez a Fiatal Alkotók Széchenyi Oszkár Köre?
nyugalmazott tanár
2013. március 26. 12:52
Balog belement a húzdmeg-ereszdmeg játékba, amikor a balliberális megmondókra hallgatott, és engedett az agresszivitásuknak. Ennek számára most már nem lesz vége. Rájöttek, hogy kikezdhető, rángatható, és ettől kezdve nem fognak tágítani. Remélhetőleg a többi döntéshozó képes lesz levonni az egyébként előre is megjósolható tanulságot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!