Már szavaznak a skótok

2014. szeptember 18. 08:17

Megkezdődött csütörtök reggel a skót függetlenségi népszavazás. Ha a többség igennel szavaz, akkor 2016 tavaszától Skócia független ország lesz. A szakértők példátlanul magas, 80 százalék feletti részvételre számítanak. Helyi idő szerint este tízig lehet szavazni, az eredményt péntek reggelre ígérik, exit-poll eredményeket nem közölnek.

2014. szeptember 18. 08:17

Megkezdődött csütörtök reggel a skóciai népszavazás, amelyen a skót választópolgárok arról dönthetnek, hogy Skócia az Egyesült Királyság része maradjon-e, vagy függetlenné váljon. A referendumon a 16. életévüket betöltött, életvitelszerűen Skóciában élő brit, illetve európai uniós és nemzetközösségi állampolgárok vehetnek részt. 

Az érdeklődés példátlan arányú: a 4,4 millió szavazásra jogosult skóciai lakosból a szeptember 2-i határidőig 4,29 millió, vagyis hozzávetőleg 97 százalék regisztráltatta voksolási szándékát. Szakértők 80 százalék feletti tényleges részvételre számítanak, ami szintén példa nélküli lenne a skóciai választások történetében.

Az utolsó közvélemény-kutatási adatok – a bizonytalanok kiszűrésével számolva – azt jelezték, hogy a skót választók 51 százaléka kíván szavazni a függetlenség ellen, és 49 százalékuk adná voksát az elszakadásra Nagy-Britanniától. Így a referendum kimenetelét és az 1707 óta létező Nagy-Britannia sorsát nagy valószínűséggel az dönti el, hogy a bizonytalan, vagy preferenciájukat titkoló szavazók 600 ezresre becsült táborából hányan vesznek részt a referendumon, és merre szavaznak.

Alex Salmond skót miniszterelnök, a Skóciát 2011 óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt vezetője 2012 januárjában jelentette be, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függetlenségéről. A referendum szabályait rögzítő Edinburghi Egyezményt – többhavi kormányközi tárgyalássorozat után – Salmond és David Cameron brit miniszterelnök írta alá 2012 októberében a skóciai fővárosban.

A megállapodás alapján a népszavazáson egyetlen, egyszerű választást lehetővé tévő kérdésre kell válaszolni, amely úgy szól, hogy Skócia független ország legyen-e. A szavazólapon az „igen” vagy a „nem” válaszlehetőséget lehet bejelölni. 

A szavazóhelyiségek brit idő szerint 22 óráig – közép-európai idő szerint 23 óráig – tartanak nyitva; a népszavazás végeredményét a skót választási hatóságok péntek reggelre ígérik. Újraszámlálást az egyes körzetekben kizárólag valamely szabálytalanság gyanúja esetén lehet elrendelni, szoros szavazatarányra hivatkozva nem. A szavazás végén várhatóan nem közölnek exit poll-eredményeket.

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bölcs Ész
2014. szeptember 18. 09:53
Pedig a ballibsik megmondták: Az 1945. után kialakult határok megváltoztathatatlanok. A Saar-vidék visszacsatolása Franciaországtól az NSZK-hoz, az NSZK és az NDK újraegyesülése, Csehszlovákia kettéválása, Jugoszlávia és a Szovjetunió felbomlása, illetve Krím-félsziget visszacsatolása Oroszországhoz csupán kivételek.
betamás89
2014. szeptember 18. 09:30
Az igenek győzelme esetén következnek a Shetland szigetek, ahol az olaj nagy része található ? http://www.theguardian.com/politics/2014/sep/17/shetland-may-reconsider-place-scotland-yes-vote-alistair-carmichael
packó_
2014. szeptember 18. 09:26
Helyes! Független Erdélyt!
Apáczai
2014. szeptember 18. 08:45
Hajrá Skócia! Hajrá skótok! Szabadság, függetlenség, egyenlőség!!! Európa valamennyi megszállt, kifosztott nemzetének!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!