Von der Leyen: A jogállamisági feltételrendszer elleni fellépés veszélybe sodorhatja az EU költségvetését

2020. november 25. 13:40

A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja változatlanul kiáll a politikai zsarolóeszközt elutasító néppárti álláspont mellett – emelte ki Deutsch Tamás az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén.

2020. november 25. 13:40
null

A jogállamiság elvével kapcsolatos politikai feltételrendszer elleni fellépés veszélybe sodorhatja az Európai Unió hétéves költségvetését és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alap életbelépését – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament (EP) brüsszeli plenáris ülésén szerdán.

Von der Leyen az uniós tagországok állam- és kormányfőinek decemberre tervezett ülését előkészítő EP-vitában felszólalva úgy vélekedett, hogy a jogállamiság elvére vonatkozó politikai feltételrendszerrel összefüggésben elért megállapodás szükséges, megfelelő és arányos. Arra emlékeztetett, hogy az Európai Tanács júliusi tanácskozásán megegyezés született az unió hosszú távú költségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alapról, valamint a hozzá kapcsolódó feltételrendszerekről. Az EP továbbfejlesztett feltételrendszereivel összefüggésben azonban két tagállam a kételyét jelezte – tette hozzá. Szavai szerint nehezen képzelhető el, hogy a megállapodással kapcsolatban bárkinek Európában kivetnivalója lenne. Akiknek mégis kételyei vannak, egyértelmű út áll rendelkezésükre: az Európai Unió Bíróságához fordulhatnak, és ellenőriztethetik az új szabályokat.

Kiemelte, a jogi nézeteltérések tisztázásának a helyszíne az uniós bíróság. Nem engedhető meg, hogy a segítségre szoruló európaiak milliói válasz és megoldás nélkül maradjanak. Az Európai Uniónak azokért is cselekednie kell, akik féltik a munkahelyeiket, beleértve Magyarországot és Lengyelországot is – mondta. A legjobb az lenne, ha ezeket a kételyeket mihamarabb meg lehetne szüntetni – mondta. Az Európai Unió zöld jelzést vár az Európai Parlamenttől a hosszú távú költségvetés és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alappal összefüggésben – tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője a vita során azt mondta, megfelelő mechanizmus jött létre az által, hogy az Európai Parlament kijavította a júliusi csúcstalálkozó nem megfelelő ajánlásainak hibáit. Magyarország és Lengyelország vétója szerinte felelőtlen. Az Európai Parlament semmit sem enged a mechanizmusból - húzta alá.

Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő felszólalásában kijelentette, a Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja egyetért az Európai Néppárt vezető politikusainak azzal az álláspontjával, amellyel egyértelműen és határozottan elutasítják a jogállamisági feltételesség politikai zsarolóeszközét. Mint sorolta, Donald Tusk, az EPP elnöke szerint a költségvetési forrásokat nem szabad tisztán politikai kritériumoknak alávetni. Jean-Claude Juncker, még Európai Bizottság elnökként úgy fogalmazott a javaslatról: a fenyegetődzés nem alkalmas a jogállamisággal kapcsolatos szabályok betartására. Manfred Weber korábban kifejtette: fennáll a veszélye, hogy a jogállamisági eljárást politikai ütközetekhez használják. Angela Merkel német kancellár a Magyarország és Lengyelország egyetértésének hiányában kialakult helyzetről pedig azt mondta: az EP ugyan többséget hozott létre, de ha az Európai Tanácsban, az állam-, illetve kormányfők között nincs egyhangúság, akkor a megállapodás nem lehetséges. Az egyik oldalon ott van a tagállamok egyhangúsága. A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja változatlanul kiáll a politikai zsarolóeszközt elutasító néppárti álláspont mellett – emelte ki Deutsch Tamás.

Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom EP-képviselője felszólalásában azt mondta, „a jogállamisági mechanizmushoz nem kell egyhangúság”. Az EP nem hajlandó visszalépni a mechanizmust illetően. „Minden olyan szándék, ami az ellenkező irányba mutat, történelmi hiba és a politikai gyengeség” – fogalmazott. Azt mondta, nem működik, továbbá óriási hibát jelent az autokraták békítésének kísérlete. Ehelyett az európai jobboldalnak és a konzervatívoknak az emberek és az európai értékek mellett kellene kiállniuk – tette hozzá.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-képviselője felszólalásában azt mondta, az uniónak olyan eszközökre van szüksége, amelyek kikényszerítik a jogszabályok tagállami betartását. Ennek hiányában Európa sosem lehet erős. Az Orbán-kormány belülről bomlasztja Európát, az eddig okozott megosztottságot csak erős egység által lehet felszámolni – tette hozzá. Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy vélekedett, „történelmi bűn” lesz, ha a tagországok állam-, illetve kormányfői „ismételten hátba szúrják” a közel 450 millió európai állampolgár akaratát képviselő Európai Parlamentet, és alkut kötnek a „maffiózókkal”. „A Fidesz szerint a mostani vétó ügye Kelet-Közép-Európa és a Nyugat harca. Szerintem a józan ész, az európai tisztesség és a pitiáner maffiavezérek harca” – fogalmazott Ujhelyi.

(MTI)

(Fotó: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament plenáris ülésén a parlament brüsszeli üléstermében 2020. november 25-én.MTI/EPA POOL/Olivier Hoslet / POOL)

Összesen 233 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bpe
2020. november 26. 16:59
"Az EP továbbfejlesztett feltételrendszereivel összefüggésben azonban két tagállam a kételyét jelezte - tette hozzá. Szavai szerint nehezen képzelhető el, hogy a megállapodással kapcsolatban bárkinek Európában kivetnivalója lenne." ursi, lécci, nézesd má' meg magad dr. bubóval, csak talál vmit, amit felírhat erre a beszűkült képzelőerőre! ..lehet, vényköteles lesz, de legalább hatásos. #eueuüberalles
sorostalanság
2020. november 26. 11:24
Azt tudjuk, hogy mürkülanyót keményen falhoz állították amióta feltörték a levelezését. Érdekes lenne tudni, hogy vajon leyenanyót mivel zsarolhatják...
Agnieszka
2020. november 26. 09:53
Mélységes a bizalmatlanság az EU és intézményei iránt Magyarországon, ennek oka pedig a Sargentini "jelentés" és elfogadásának levezénylése. Volt előtte már Tovares "jelentés" is és Almuniáék elnéző szemhunyása a Gyurcsány kormány kreatív adatszolgáltatási módszerei fölött. Még emlékszem a győzelem ittasságukra és a szemérmetlenségre, ahogy egy kizárólagosan ellenérdekelt források alapján összefércelt és hazug jelentés elfogadtatását ünnepelték. Magyarország, mint antiszemita ország, összehasonlítva a fejlett és művelt Nyugat ősi demokráciáiban uralkodó állapotokkal, ez vicc kategória. Magyarországon Makkabi játékok, incidens nélkül, Sorsok Háza, míg Nyugaton nem ajánlatos közterületen kipát viselni. Nemcsak minden jótett nyeri el méltó büntetését, a hazug embert is előbb utolérik, mint a sánta kutyát. Egyszer mindenért fizetni kell, bár az Isten malmai nagyon lassan is tudnak őrölni.
hátakkor
2020. november 26. 09:31
Von der Leyen: A jogállamisági feltételrendszer veszélybe sodorhatja az EU költségvetését
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!