Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Áder: Háborús konfliktust is okozhat a vízhiány

2012. június 26. 10:20

Olyan problémának nevezte a köztársasági elnök a vízhiány miatti esetleges migrációs hullámokat hétfőn Brüsszelben, amelyekkel hosszú távon az Európai Uniónak is szembesülnie kell.

2012. június 26. 10:20

Áder János az uniós vezetőkkel folytatott találkozóit követő sajtóbeszélgetésen a múlt heti Rio de Janeiró-i csúcsszintű világtalálkozó tapasztalatairól is beszélt. Elmondta, hogy a témára José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel tartott megbeszélésén is szeretett volna kitérni, de végül időhiány miatt erre nem került sor. Múlt héten a brazil nagyvárosban, az úgynevezett Rio+20 tanácskozáson három napon át több mint 100 ország állam- és kormányfője tárgyalt a fenntartható fejlődés kérdéseiről. A sajtóbeszélgetésen az MTI kérdésére válaszolva Áder János emlékeztetett: riói tárgyalásain és felszólalásaiban elsősorban a vízkérdésre koncentrált, tekintettel arra, hogy ezen a területen drámai a helyzet.

Kifejtette, hogy az édesvízkészlet a világban rendkívül korlátozott. A Föld teljes vízkészletét egy négyliteres fazékhoz hasonlítva csupán egy evőkanál lenne az édesvíz, és azon belül egy csepp az ivóvízként felhasználható rész. Sérülékeny természeti kincsről van tehát szó, amelynek védelmére és pótlására sok helyen nem figyelnek oda. Ez utóbbi súlyos következményei közé tartozik ENSZ-tanulmányok szerint, hogy 2025-re a Föld lakóinak kétharmada folyamatos vízellátási problémákkal fog küzdeni. Huszonöt éven belül már olyan helyzet állhat elő, hogy minden második ember nem jut megfelelő minőségű vízhez.

Akár háborús konfliktusok kiváltója is lehet a vízhez való hozzáférés – mondta Áder János, hozzátéve, hogy a víz miatti politikai nézeteltérésre már van példa a világban. Az elnök emlékeztetett: Magyarországon az ivóvíz-ellátottság 100 százalékos, a csatornázottság pedig 72 százalékos. Figyelni kell ugyanakkor arra, hogy a határokon kívülről érkező szennyezettséggel szemben az ország szinte védtelen, márpedig a felhasználható víz nagy része külföldről származik. A források korlátozása esetén ez akár vízellátási problémához is vezethet — mutatott rá a köztársasági elnök.

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
durrbele
2012. június 26. 16:24
A tengervíz sótalinátásak csupán egy problémája van.Visszamarad a só és az tönkreteszi a környezetet.Ahol működik kimutatták közelében sósabbá vált a tenger/visszadolgozták a sót/ eltüntek az élőlények.Szóval nem nyerő ma még a tengervízből ivóvizet előállitani.
durrbele
2012. június 26. 16:18
Közt.Elnök Úr! Volt egy Hitler nevű ember aki aztmondta a nemzetének.Azért kell hogy erősek legyünk mert eljön az idő amikor az olajért,élelemért és a vízért fog háboruzni a világ.Akkor nemfognak semmit érni a szövetségek,megállapodások,emberijogok.Akkor az erő a túlélés egyedüli eszköze.Ahogy elnézem hazánk védelmi képességeit mi nem fogyasztói leszünk hazánk vízkészleteinek hanem vízhordói!
kjkj945
2012. június 26. 15:00
A 60-as évek elején a felszíni vizeink 90%-a iható volt. Most szinte 0. Az elmúlt időben már a karszt vizeinket is elszennyezték. (bányászat vízkiemelés). A rengeteg vegyszer a földekre a természetes trágya helyett. Lehetne még folytatni. Az ember a legveszedelmesebb a környezetére.
Justicia
2012. június 26. 13:50
Kadhafi kezdte el a szaharai vízkészlet óriási csöveken történő elvezetését (magyarok is dolgoztak ott). Egész Líbia oázis lehetne, nem tudom folytatják-e.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!